10 Kasım 2016 Perşembe

Fatih Duman - Pîr

“O vakit, maksadını yalnızca erlere değil, hatunlara da yayasın. Bil ki er kişi mum ise, hatun ateşidir; er kişi ay ise hatun güneşidir; er mekânı aydınlatsa, hatun cihanı aydınlatır.”
Geldik bir kitabın daha sonuna. Sizlere Fatih Duman’ın Pîr kitabından bahsetmek istiyorum. Ve en başından söyleyeceğim, “mükemmeldi”. Kitabı okurken hissettiklerimi anlatmam imkansız ama şunu söyleyebilirim ki son zamanlarda beni duygusal anlamda etkileyen en iyi kitap oldu. Yazarın yazım dili o kadar edebi ve şiirselki kitabı okurken bambaşka duygular yaşıyorsunuz. İçinize kadar işleyecek ve manevi açıdan kendinizi sorgulamanıza sebep olacak harika bir eser.

Konusundan bahsedeyim sizlere azıcık. Kitabın ilk bölümü Hoca Ahmed Yesevi’nin çocukluğundan küçük bir anı ile başlıyor ve devamında Ahmed Yesevi’nin Timur’un rüyalarına girmesi, kendisine müjdeler vermesi ile devam ediyor. Ayrıca Arslan Baba’nın Hoca Ahmed Yesevi’ye babalık, hocalık etmesi; O’nu yetiştirmesi, ilmi öğretmesi, Ahmed Yesevi’nin manâ perdesini geçmesi anlatılıyor. İkinci bölümde Arslan Baba’nın ölümünden sonra Ahmed Yesevi’nin pîrini yani Yusuf Hamedani’yi araması ve Ahmed Yesevi’nin kendini bulma çabası kaleme alınmış. Üçüncü bölümde Ahmed Yesevi’nin Buhara’ya gelerek Yusuf Hamedani’nin dergahında pişmesi ve aşkı öğrenmesi anlatılıyor. Son bölüm olan dördüncü bölümde ise Ahmed Yesevi’nin başka diyarlara göçmesi, dergahında dervişler yetiştirmesi, oğlunun ölümü ve kendi ölümü anlatılıyor. Kitap içerisinde birbirinden güzel ve duygu yüklü menkıbeler okuyacaksınız. Ayrıca Türklerin müslümanlıkla ilk buluşmaları ve İslamiyetin yayılması uğruna yaptıkları çalışmalar anlatılmış. Bir de Musa Barlas’ın hikayesi var kitapta ve ben o hikayeden bahsetmek istemiyorum çünkü başından sonuna harika bir hikaye ve sonu çok etkileyici. Siz kitapseverlerin merakına bırakıyorum. :))

Son olarak söyleyeceğim ruhunuza hitap ederek maneviyatınıza etki edecek, mükemmel bir tasavvufi roman “Pîr”. Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim. Alın okuyunun, pişman olmazsınız. Bir sonraki kitap yorumunda görüşmek üzere, hoşça ve kitaplarla kalın. :))

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder